‘Türkçe ezan’ tartışması: CHP, Yılmaz ve Erol’u disipline sevk etti

Partiden izinsiz televizyon programına katıldığı gerekçesiyle disipline sevk edildiğini belirten Erol, "Partiyle üyelik bağımızı kesmeye çalışabilirler ama CHP kimliğini asla elimizden alamazlar" dedi.

0

GazeteTAMAM.com – Katıldığı bir programda ezanın Türkçe okunmasını istediğini dile getiren Öztürk Yılmaz ve Gürsel, Erol TBMM Grup Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

CHP Grup Yönetim Kurulu, bugün olağanüstü toplandı. Toplantıda CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın CHP Tüzüğü ve Grup İç Yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca ‘kesin çıkarma cezası’ ile ‘önlemli olarak’ cezalandırılması önerisiyle Grup Disiplin Kuruluna sek edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

CHP’li Gürsel Erol, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CHP Grup Yönetim Kurulu tarafından Grup Disiplin Kuruluna sevk edildiğini televizyonda öğrendiğini belirtti.

Gürsel Erol disipline sevk edilmesine ilişkin şunları söyledi:

“Ben de televizyonlarda altyazıdan öğrendim. Gerekçesi grup başkanvekillerinden izin almayarak televizyon programına katılmak. Programa çıkarken ulaştığım kadarıyla bilgi veriyorum. Sevindirici olan yanı ise katıldığım programlarda konuşmaların içeriğinden dolayı değil, yalnızca televizyon programına katılmaktan dolayı bir disiplin süreci başlatılması. Demek ki parti içinde biraz daha dikkatli olmalıyız. Son derece üzgünüm. Partiyle üyelik bağımızı kesmeye çalışabilirler ama CHP kimliğini asla elimizden alamazlar. İzin almadan ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmemizi üzüntüyle karşılıyorum. Partimin yetkili organlarının vereceği her karara saygılıyım.”

CHP’li Öztürk Yılmaz, bir televizyon programında Türkçe ezan okunması gerektiğini söyleyerek, “Ezan Türkçe okusun ben anlayım. Kur’an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun.” demişti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın