Tutuklanan Nursel ve Selvi öğretmenlerden mesaj var: İrade savaşını biz kazandık

Bakırköy Hapishanesi'nden seslerini ulaştıran Tanrıverdi ve Polat, hiç çaresiz kalmadıklarını belirterek "İrade savaşını biz kazandık" dedi.

0

GazeteTAMAM.com – Avukatları aracılığıyla mesaj gönderen Tanrıverdi ve Polat, alandaki irade savaşını kazandıklarını vurguladı.

OHAL düzeninin getirdiği KHK’lerle işlerinden atılan yüzbinlerce emekçiden sadece ikisiydi onlar. KESK üyesi olan Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, diğer KESK üyesi ihraç eğitimcilerle ‘işimizi geri istiyoruz’ talebiyle oturma eylemlilikleri başlatmışlardı. Fakat baskıların artması sonucu KESK iradi olarak oturma eylemlerini sonlandırdı. Tanrıverdi ve Polat, tek başlarına çıktılar Bakırköy Özgürlük Meydanı’na. Yaptıkları eylemlerde çok kez gözaltına alınan emekçiler, direnişlerinin 76. haftalarında tutuklanmış, 16 günlük tutsaklığın ardından tekrar serbest bırakılmışlardı.

‘HUKUKUN GUGUK OLDUĞUNA ŞAHİT OLDUK’

Tanrıverdi ve Polat, direnişlerinin 86. haftasında tekrar tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne gönderildiler. Tanrıverdi ve Polat, avukatları Ferdi Yamar aracılığıyla bir mesaj gönderdi. “Yine, yeniden Bakırköy Hapishanesi’nden merhaba” sözleriyle başlayan mesajda Tanrıverdi ve Polat, “Hukukun guguk olduğuna direniş sürecimizde bir kez daha şahit olduk” ifadesiyle direniş süreçlerini anlattılar.

‘POLİS-SAVCI-HAKİM TARİFESİ’

Her hafta gözaltına alınışlarını, 200 metrelik meydana yaklaşmama cezasını, savcılıktan serbest bırakılmalarını ve aldıkları adli kontrol ‘tedbirlerini’ teker teker anlatan eğitim emekçileri, şunları kaydetti: “Savcının yüzümüze bile bakamadan bizi dinleyişi sonrası tutuklamaya sevk edişi ve hakimin ‘Buna devam edecek misiniz?’ sorusuna verdiğimiz ‘evet’ cevabı sonucu ‘tutuklandınız!’ kararı… Kendi işlerinden olmamak için işini isteyen iki öğretmene uygulanan polis-savcı-hakim tarifesi! Yürekleri kararmış, karartılmış… Çok iyi bildikleri 2911 ve anayasanın 26. ile 34. maddelerindeki hükümleri rafa kaldırmışlar. Bunun adı çaresizlik!”

‘BİZ HİÇ ÇARESİZ OLMADIK DOSTLAR!’

“Bir de bu ülkenin devrimcilerine baksınlar. Her türlü baskıya, zora, bedele rağmen direnenlere” diyen Tanrıverdi ve Polat, şöyle devam etti: “Biz hiç çaresiz olmadık dostlar! Özgürlük özveri; özveri sorumluluk gerektirir. Bu hem kişinin varoluşunu hem bunun için ödeyeceği bedelleri hem de bu bedelleri öderken yeniden şekillendirdiği ahlakının ve vicdanının ifadesidir. Onlara bununla cevap veriyoruz işte. Şimdi özgürlüğümüzü elimizden aldıklarını mı düşünüyorlar, o alanı kapattıklarını mı düşünüyorlar? Kafamız dışarda bizim. Alan ise irademiz ve ısrarımız devam ettiği için çoktan özgür.”

Bakırköy’deki direnişten..

‘İRADE SAVAŞINI BİZ KAZANDIK’

Polis tutanaklarında alanın resmi adı olan Cumhuriyet yerine artık Özgürlük meydanı diye yazılmasını hatırlatan eğitim emekçileri, “İrade savaşını biz kazandık beyler! Önemli olan buradan erken ya da geç çıkışımız değil artık, o alanın boş kalmaması. Buna da inancımız tam. Bizi sahipleneceğinizi biliyoruz.”

Moral ve sıhhatlerinin yerinde olduğunu aktaran Tanrıverdi ve Polat, “Sloganları buradan duyuyoruz şimdiden. Biz kazanacağız” diyerek sonlandırdı mesajı.

İşini geri istedikleri için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptıkları eylemde gözaltına alınan eğitim emekçileri Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak ikinci kez Bakırköy Hapishanesi’ne sevk edilmişlerdi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın