Tutuklu avukatlar 60’ıncı günde açlık grevini sonlandırdı: Teslim olmayacağız

0

GazeteTAMAM.com – Açıklama yayınlayarak açlık grevini sonlandırdıklarını açıklayan avukatlar, asla teslim olmayacaklarını vurguladılar.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar, yargılama sürecindeki adaletsizliklere dikkat çekmek amacıyla açlık grevine başlamışlardı. Yargılandıkları davanın karar duruşmasında ise adeta avukatlara ceza yağdı.

Bugün ÇHD Genel Merkezi Twitter hesabından yapılan bir açıklama ile açlık grevinin 60’ıncı günde sonlandırıldığı duyuruldu.

‘ŞAN OLSUN DÜŞMANI KORKUTANA’

Tutuklu avukatların yaptığı açıklama şu şekilde:

“Mesleğimize ve mücadelemize yöneltilmiş “dava” görünümlü saldırının birinci dalgası sona erdi.

Baharın, yenilenmeyi ve direnişi temsil eden ilk gününü, yokluğumuzda verilmiş onlarca yıl cezayla hapishanede karşıladık.

Faşizmin, onun kadrolu ve sivil tüm uzantılarının, suç örgütlerinin, çetelerinin ve her türlü saldırısı Halkın Avukatları ve ÇHD ‘liler için ancak bir onur vesilesi olur. Evet, faşizmin düşmanıyız. Ona bunu öğretebilmiş olduğumuzu görmekten haklı bir gurur duyuyoruz.

Şan olsun düşmanını korkutana! Selam olsun safını sıklaştırana, zorbalığa karşı adalet için direnene, dövüşene, mücadeleyi terk etmeyene.

‘SAĞ OLUN’

Açlık grevimizin 60. günündeyiz. Açlığımız bir çağrı olarak başladı: Tanıklığa, mücadeleye, direnişe çağırdık. Bir yargılama yapılmadığını, ortada dava, mahkeme, yargı, savcı, kanıt bulunmadığını bizimle birlikte görmenizi istedik.

Salonda bizi yalnız bırakmayan yüzlerce meslektaşımız, on yedi baro başkanımız, uluslararası hukuk ve avukat örgütlerinden onlarca temsilci, milletvekili dostlarımız ve dışarıda bu davaya ilgilerini esirgemeyen binlerce insan çağrımıza cevap verdi. Müvekkillerimiz, ailelerimiz, dostlarımız bizi bir an yalnız bırakmadı.

Gıyabımızda boş salona okunan karar sonrasında 42 Baro Başkanı, birçok uluslar arası kurum ve örgüt yayımladıkları açıklamalarla yüksek sesle tepki gösterdi, mesleğin onuruna sahip çıktı.

Sağ olun.

‘TUTSAKLIK BİZİ MÜCADELEDEN UZAK TUTMAYACAK’

Hukuksal ve siyasal yozlaşmanın avukatlık mesleğinin hizaya getirilmesi girişiminin geldiği noktayı birlikte izledik, teşhir ettik, direndik.

Faşizme karşı mücadelenin tarihi, birçok kez, ellerinden bütün mücadele imkânları alınmaya çalışılmış direnişçilerin bu saldırılara açlık grevi ve ölüm oruçlarıyla karşılık vermesine neden oldu. Yüzlerce insanımız yaşamlarını açlıkla feda etmekten çekinmedi, bundan sonra da çekinmeyecektir. Direniş haktır ve meşrudur. Bugün hala binlerce insan hapishanelerde ve dışarıda taleplerini açlık greviyle yükseltmek zorunda bırakılmış durumda.

Mesleğimize, mücadelemize, avukatlık yapma tarzımıza, büro ve derneklerimize yönelmiş pervasız saldırganlık karşısında, tutsak edilmiş olmanın bizi asla mücadeleden uzak tutmayacağının bilinmesini isteriz.

Gerekli gördüğünde hiç tereddüt etmeden yaşamlarını ortaya koymuş faşizme karşı mücadele tarihimizin, sadece avukatı değil aynı zamanda bir parçasıyız. Bizim de hiç tereddüt etmeyeceğimizden emin olun.

‘BİZİ ÇADIR MAHKEMESİYLE YILDIRAMAZLAR’

Bizi “çadır mahkemesiyle”, tutsaklıkla, hapishane tehdidiyle yıldıramazlar. Faşizme hiçbir yerde teslim olmadık, hiçbir zaman da boyun eğmedik. Hükümler bize geçmez.

Gücümüzün yettiği en büyük ve en geniş “Adalet” kampanyasıyla faşizmin saldırılarına cevap vermek kararlılığıyla, açlık grevimize son veriyoruz.

Çağrımıza mücadele ve dayanışmayla omuz vererek amacına ulaşmasını sağlayan ve açlığımıza değer vererek anlamını büyüten tüm dostlarımıza, meslektaşlarımıza ve halkımıza bir kere daha teşekkür ediyoruz. Açlığımızı paylaşan ve destek eylemleriyle bizi sarıp sarmalayan müvekkillerimizi, ailelerimizi kucaklıyoruz.

Halkın Hukuk Bürosu otuz yıldır susmadı, asla susmayacak! Çağdaş Hukukçular Derneği’nin kırk beş yıllık mücadelesi her saldırıda güçlenip büyüyerek sürecek, asla teslim olmayacağız! Bizi yıldıramazsınız! Kahrolsun Faşizm! Yaşasın Dayanışma, Direniş, Mücadele! Biz Kazanacağız!

Açlık Grevindeki Tutsak Avukatlar Selçuk Kozağaçlı, Behiç Aşçı, Barkın Timtik, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın