Üçüncü köprüde garanti edilen gelir 2,5 milyar lira, elde edilen gelir 730 milyon lira

0

GazeteTAMAM.com – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için işletici firmaya KDV hariç 2,5 milyar gelir garantisi verildiğini açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Turhan, köprüden 2017 yılında 733 milyon 80 bin 391 lira gelir elde edildiğini kaydetti. Bakan, firmaya ödenen garanti gelirin ise 1 milyar 743 bin 637 lira olduğunu belirtti.

AA’nın haberine göre; yap-işlet-devret modelli projelerde işletici firmalarla yapılan sözleşmelerde günlük veya yıllık olmak üzere çeşitli araç geçişi taahhütleri bulunuyor. Şayet geçiş taahhütleri tutturulamazsa devlet aradaki fark için işletici firmaya ödemede bulunuyor. Ödemelerse, geçiş ücretleri dövize endeksli olduğu için döviz bazında yapılıyor.

YAP-İŞLET-DEVRET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANMIYOR

Daha önce, sözleşmeye göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 10 yıl işletmeci olan ICA firmasına yılda 135 bin araç geçişi garantisi verildiği açıklanmıştı. Bunda geçiş ücreti olarak 3 dolar + yüzde KDV öngörülmüştü.

Son olarak, Ocak-Eylül döneminde köprü ve otoyollardan elde edilen geliri açıklayan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’ne ilişkin istatistikleri paylaşmamıştı.
İHALELER TOPLAMI 131 MİLYAR LİRA

Turhan, yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilen işlerin toplam tutarının 131 milyar lira olduğunu açıkladı.

Buna göre, 2019 yılı bütçesinde Avrasya Tüneli’ne ayrılan Hazine garantisi ödenek teklifi 167 milyon lira.

Yıllık 25,6 milyon araç geçişi garantisi verilen Avrasya Tüneli’nde 2017’de yaklaşık 15 milyon araç geçtiği açıklanmıştı. İşletmeci firmanın aradaki fark nedeniyle devletten 123 milyon lira alacağı bildirilmişti.

Tüneli 24 yıl beş ay boyunca Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) işletecek. Bu sürenin ardından tünel kamuya devredilecek.

KUZEY MARMARA İLE İZMİR’E 3,5 MİLYAR LİRA GARANTİ

Kuzey Marmara Otoyolu ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için ödenecek toplam Hazine garantisi ödenek teklifinin 3 milyar 550 milyon lira olduğu açıklandı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın