Ulaştırma Bakanı Turhan: Kazalarda TCDD’nin suçu yok

0
DHA

GazeteTAMAM.com – Cahit Turhan, 2018’de meydana gelen 8 tren kazasından dördüyle ilgili yapılan tahkikatta TCDD’nin kusurunun bulunmadığını öne sürdü.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, onlarca kişinin yaşamını yitirdiği 2018 yılındaki tren kazalarının dördüyle ilgili yapılan tahkikat sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’nin kusuru bulunmadığının tespit edildiğini iddia etti.

Cahit Turhan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in 2018’de meydana gelen 8 ölümlü tren kazasına ilişkin soru önergesine yanıt verdi.

ÖLENLER HATALI!

Turhan, kazalarının dördüyle ilgili yapılan tahkikatta TCDD’nin kusuru bulunmadığını öne sürdü. 2003 yılında hemzemin geçit sayısının 4 bin 520 adet olduğunu, 2018 yılında bu sayının 2 bin 909’a düşürüldüğünü iddia eden Turhan, 2003 yılında kontrollü hemzemin geçit sayısının 558 olduğunu, 2018 yılında ise bu sayının bin 45’e yükseldiğini söyledi. Bakan Turhan, yapılan çalışmalar kapsamında 2003 yılı öncesine oranla kaza sayısının yüzde 88 oranında, yaşamını yitiren insan sayısının ise yüzde 76 oranında azaldığını öne sürdü.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Bakan Turhan’ın verdiği yanıtı değerlendiren CHP’li Özel, 2018’de Çorlu ve Ankara’da yaşanan tren kazaları ile demiryollarının ne kadar güvenilir olduğu, TCDD’nin sorumluluğunu ne kadar yerine getirdiğinin tartışma konusu olduğunu belirtti. Özel, “Tahkikatı tamamlanan 4 kazada TCDD’nin kusurunun bulunmamış olması, yapılan tahkikatların ne kadar güvenilir olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Ulaştırma Bakanlığı, adeta hatayı ölenlere atmıştır” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın